Polecamy

Skuteczne nawilżanie krok po kroku, czyli jak zadbać o suchą skórę?

Skuteczne nawilżanie krok po kroku, czyli jak zadbać o suchą skórę?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na wygląd oraz jakość skóry wpływ ma bardzo dużo czynników. Jednym z nich jest dobre nawilżenie skóry. Bez niego skóra prezentuje się ziemiście, jest sucha i ma skłonność do łuszczenia się. Niektóre osoby mają zdecydowanie częściej tendencję do przesuszenia skóry – jest to w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Skóra często staje się sucha na wskutek działania wielu czynników – na przykład zbyt silnych i źle dopasowanych kosmetyków czy pod wpływem działania czynników atmosferycznych (słońce) i innych (chlorowana woda w basenie etc).

Podstawa pielęgnacji skóry suchej i wymagającej

O poziomie nawilżenia skóry ciała decyduje w dużej mierze tłuszcz, a dokładniej ochronny płaszcz lipidowy, który składa się z połączenia wielu tłuszczów oraz lipidów. Ta warstwa zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z głębi ciała oraz odpowiada za odpowiednie nawilżenie skóry.

Dbając o dobre nawilżenie skóry należy stosować zarówno metody wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Bardzo ważne jest systematyczne podejście do tematu oraz regularne stosowanie wybranych preparatów.

Nawilżanie skóry kosmetykami

Najprostszym sposobem na nawilżenie skóry jest stosowanie wysokiej jakości kosmetyków. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które mają na celu zwiększenie nawilżenia skóry oraz zapobiegnięcie nadmiernemu przesuszeniu. Polecane są wszelkie balsamy, kremy oraz masła, które mają działanie nawilżające. Warto również zrezygnować z mocno perfumowanych żeli pod prysznic, które mają najczęściej bardzo wysuszające oddziaływanie na skórę, podobnie jak wiele kosmetyków, których w składzie alkohol zajmuje wysoką pozycję.

Wskazane do pielęgnacji skóry wymagającej nawilżenia są emolienty, które działają natłuszczająco i nałożone na skórę tworzą filtr, który zmniejsza ilość wyparowywanej przez skórę wody. W efekcie woda jest zatrzymywana w warstwie rogowej skóry, co przyczynia się do pozbycia się efektu suchości skóry oraz polepszenia jej wyglądu. Emolienty dostępne są w postaci oliwek, kremów, maści czy olejków, które dodają się do kąpieli. Świetnie sprawdzają się zarówno w pielęgnacji skóry osoby dorosłej, jak również dla dzieci oraz nastolatków. Mogą one stanowić kosmetyki, które są stosowane do codziennej pielęgnacji, jak i kosmetyki używane przy doraźnej potrzebie oraz systematycznie (np. raz w tygodniu) celem wyeliminowania problemu suchej skóry.

Nawilżanie skóry od wewnątrz – woda, woda i jeszcze raz woda
Chcąc, aby skóra była elastyczna oraz gładka nie należy zapominać o tym, że na wygląd skóry w dużej mierze wpływa dieta oraz tryb życia. Prawidłowe nawilżenie skóry to kwestia wypijania odpowiedniej ilości wody – dorosły człowiek powinien wypijać codziennie minimum 1,5 litra wody, najlepiej mineralnej i niegazowanej. Warto jest pamiętać, że podczas wysiłku fizycznego lub podczas większych upałów niezbędne jest zwiększanie tej ilości wody. Dodatkowo warto jest dodać, że kawa i herbata, a także słodkie napoje gazowane oraz alkohol nie wlicza się do tej ilości. Wszystkie te substancje dodatkowo odwadniają skórę, a nie ją nawadniają.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak bezpieczne alternatywy dla sterydów anabolicznych i botoksu mogą poprawić twoje zdrowie i wygląd?
/
Jak bezpieczne alternatywy dla sterydów anabolicznych i botoksu mogą poprawić twoje zdrowie i wygląd?
Dowiedz się, jak naturalne i bezpieczne alternatywy dla sterydów anabolicznych i botoksu mogą natychmiast poprawić twoje zdrowie i estetykę, bez narażania ciała na niepotrzebne ryzyko.
Jak wybrać odpowiedni sprzęt stomatologiczny dla twojej praktyki?
/
Jak wybrać odpowiedni sprzęt stomatologiczny dla twojej praktyki?
Poznaj kluczowe kroki do wyboru sprzętu stomatologicznego, który spełni wszystkie wymogi Twojej praktyki dentystycznej. Dowiedz się, jakie aspekty są ważne dla efektywnego zakupu.
Rola i znaczenie psychoterapii psychodynamicznej w rozwoju osobistym
/
Rola i znaczenie psychoterapii psychodynamicznej w rozwoju osobistym
Odkryj jak psychoterapia psychodynamiczna może wpłynąć na Twój rozwój osobisty. Dowiedz się, jak działa, jakie są jej zalety, jak punkt widzenia psychodynamicznego może pomóc Ci zrozumieć siebie i swoje relacje z innymi.